top of page

Kapusta kiszona w słoiku - Prosty przepis

Składniki:

( porcja na 3 słoiki pojemności 1l)

  1. Kapusta główka waga ok. 3 kg ( waga przed krojeniem)

  2. Marchew 2 średnie

  3. Sól kamienna niejodowana 50 gPrzygotowanie:


Kapustę poszatkować, marchew obrać i poszatkować. Całość zasypać solą i ugniatać. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na ok. 5 godzin. Co godzinę powtarzać czynność i wygniatać kapustę, aby puściła dużo soku.


Kapusty poszatkować drobno wtedy puści więcej soku i będzie smaczniejsza po ukiszeniu.


Po poszatkowaniu waga kapusty wraz z marchewką to 2500 g. Na każdy kilogram kapusty wraz z marchewką potrzebujemy 20 g soli. Na całą porcje dodałam 50 g soli.


Po 5 godzinach mam już wystarczająco ilość soku. Pamiętacie, że każda kapusta może być inna i mieć więcej lub mniej soku w sobie.


Kapustę przekładamy do słoików. Dodajemy po 2 łyżki kapusty i mocno dociskamy, kapusta jeszcze będzie puszczała sok. Kapusta musi być ciasno włożona do słoików bez wolnych przestrzeni. Dobrze ubita kapusta powinna być na dnie a na wierzchu powinien znajdować się sok z kapusty.


Słoik z kapustą i sokiem powinien być wypełniony w ok. 80%. Podczas kiszenia kapusta będzie się podnosić a sok wypływać.


Jeśli kapusta nie będzie miała dużo soku przygotuj solankę. Zagotuj 1 l wody, dodaj łyżkę soli 20g i przestudź. Przestudzoną solanką zalać kapustę w słoiki tak, aby była w niej zanurzona.


Tak przygotowane słoiki przełożyć do naczynia lub blaszki, aby podczas kiszenia nie rozlewała się woda po kuchni. Przykryć nakrętką i nie dokręcać.


Słoiki trzymam pod stołem w kuchni przykryte ściereczką. Kapustę kisimy ok. 7-14 dni w zależności od tego jak kwaśną chcemy mieć kapustę.


Raz dziennie przebijam kapustę wkładając trzonek drewnianej łyżki w kilku miejscach słoika dotykająć dna słoika. Dzięki temu kapusta się odgazuje i nie będzie gorzka. Po odgazowaniu drewnianą łyżką docisnąć kapustę, aby była dociśnięta do dna słoika a na górze znajdywał się sok.


Po ok. 2-3 dnia kapusta zacznie się podnosić, a sok może wypłynąć na naczynie w którym stoją słoiki. Sok który wyciekł należy wylać i wytrzeć słoiki aby nie wydobywał się nieprzyjemny zapach podczas kiszenia. Jeśli soku wypłynie bardzo dużo i kapusta nie będzie pokryta sokiem przygotować solankę i dolać odrobinę przestudzonej solanki. ( na 1l wody -20 g soli).


Po ok. 4-5 dniach kapusta przestanie się podnosić. Po przebiciu drewnianą łyżką będą jeszcze ulatniać się bąbelki. W tym czasie możemy zaprzestać codziennego przebijania kapusty, warto to zrobić jeszcze ostatniego dnia przez włożeniem słoików do lodówki.


Kapustę kisimy do momentu, aż będzie odpowiednio kwaśna. Kapusta będzie kisiła się szybciej lub wolniej w zależności od temperatury pomieszczenia w jakim się znajduje.


Kapustę kisimy od 7 do 14 dni. Moja kapusta kisiła się 8 dni. Po tym czasie dokręcamy słoiki i wkładamy je do lodówki lub do zimnej piwnicy. Proces kiszenia zatrzymuje się przekładając słoiki w zimne miejsce.


Tak przygotowaną kapustę przechowywać ok. 3 miesiące. Kapusta będzie dobra nawet rok, ale po dłuższym czasie robi się mocno kwaśna. Najlepiej robić ja na bieżąco.


18 444 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page
Przepisy kulinarnerondelBaza przepisów kulinarnychKatalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów